Otužování

13. listopadu 2009 v 21:43 | Safo |  Články
Tuhle činnost asi nemáte moc rádi.

A ani nepředpokládám, že to děláte. Přesto to tady trochu rozeberu a třeba změníte názor. Opět budu mluvit (vlastně psát) z vlastní zkušenosti a opět jsem schopen s vámi diskutovat, protože jsme lidé a naše názory se liší.

Otužováním se nemyslí jen mytí studenou vodou. Jde vlastně o takový celkový trénink našeho těla. Pokud boxer trénuje v tělocvičně, aby zdolal v ringu svého soupeře, tak my trénujeme své tělo, aby zvítězilo nad všemožnými nemocemi a neduhy.

Tím, že se myjeme studenou vodou, míto 22 stupňů C máme v pokoji jen 16C atd. si naše tělo zvyká na horší podmínky a potom je schopno je zdolat i reálu. Pohodlný a zhýčkaný člověk těžce odstoná už jen to, že bude v mrazu čekat 10 minut na šalinu. Pak se vyléčí (může to být třeba jen rýma), nasedne do šaliny plné nemocných lidí a je nemocný znovu.

Otužilému člověku se toto nemusí stát. Studená voda a nepřetopený pokoj zajistí, že ve zdraví přežije jak to čekání, tak i tu "nemocnou" šalinu.

Když jsem se narodil, bydleli jsme (a stále bydlíme) v osadě, částečně odřízlé od světa. Zprvu jsme měli kamna v kuchyni a malý kamínka v obýváku. Běžnou věcí bylo, že v ostatních pokojích klesla v zimě teplota i pod 10C. V těhle podmínkách jsem se narodil a vyrůstal. Dnes se k doktorce podívám jednou za pár let na preventivní prohlídku a tím to hasne. 2x do roka mám slabou rýmu, ale všechny ostaní nemoci mě zdaleka obchází.
Můj bratr se narodil o 3 roky později a vyrůstal a teple radiátorů a topení. Dnes ho každý rok schvátí pár nemocí a na pár týdnů ho vyřadí z běžnýho života.

Otužováním však zlepšíte i svou psychiku (opět to spolu všechno hezky souvisí). A jak je to možný??
Určitě jste si všimli, že když jste nemocní, tak je tím poznamenané i vaše chování, nálady, emoce ...
Pokud jste zdraví, pak máte dobrou náladu, jste veselí, vstřícní.

A teď ještě jednodušeji:
otužování = zdraví = dobrá nálada = spousta přátel = ...

Plyne z toho opravdu spoustu pozitivních věcí, ALE - nic se nemá přehánět.

Pokud se rozhodnete otužovat, žačněte zlehka a postupně ztěžujte podmínky. Ono vám moc neprospěje, když si ze dne na den uděláte z pokojíku mrazák.

Snad pro vás je i tento článek přínosem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tiggynka Tiggynka | Web | 13. listopadu 2009 v 22:00 | Reagovat

Já jsem se snažila už tolikrá otužovat, ale nikdy jsem to nedokončila.Nemám tu vůli prostě se nedokáži přesvědčit, abych si dala na noc míň topení a místo horké sprchy vlažnou.Nevim proč nikdy mi to nešlo a proto jsem asi jako tvůj brách pořád ,,ny chcípnutí,,

Jinak čůlánek je moc zajímaví jen tak dál ;)

2 Domča :) Domča :) | Web | 14. listopadu 2009 v 11:13 | Reagovat

Mrznu pořád :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama